top of page
Szukaj

Lekcje o książce w Średniowieczu.

  • Zdjęcie autora: Wacław Kobyliński
    Wacław Kobyliński
  • 9 cze 2017
  • 1 minut(y) czytania

I stało się, nasza grupa mediewistyczna poszła szerzyć czytelnictwo średniowieczne do innych uczniów. Zebraliśmy naszą wiedzę o książce (i trzeba tu przyznać, że nie dalibyśmy sobie rady, gdyby nie fachowa pomoc p. Ewy Kobylińskiej z Biblioteki Narodowej i p. Julii Trzcińskiej - historyka sztuki) i poszliśmy szerzyć naszą „Ewangelię”, czyli dosłownie z gr. „dobrą nowinę”. Myślę, że ukazaliśmy piękno i niesamowitość kodeksów średniowiecznych. Przede wszystkim stworzyliśmy wspólny scenariusz:

Temat: Książka w Średniowieczu?

Treści programowe:

1) charakteryzuje działalność Karola Wielkiego i wyjaśnia, na czym polegał

renesans karoliński;

2) wyjaśnia kulturotwórczą rolę Kościoła w dziedzinie nauki, architektury,

sztuki i życia codziennego średniowiecznego społeczeństwa;

porównuje główne elementy kultury rycerskiej i kultury miejskiej; rozpoznaje zabytki kultury średniowiecza, wskazując różnice pomiędzy stylem romańskim a stylem;

3) wyszukuje w wypowiedzi potrzebne informacje oraz cytuje odpowiednie

fragmenty tekstu;

Cel ogólny lekcji:

-Zapoznanie ze specyfiką książki w średniowieczu. Ukazanie książki, jako bardzo ważnego przedmiotu w epoce.

Uczeń:

– wyjaśnia pojęcia: kodeks, miniatura, inicjał, kopista, pergamin, manuskrypt;

potrafi zanalizować średniowieczną miniaturę;

opowiada o średniowiecznych manuskryptach i kodeksach.

Cele sformułowane w języku ucznia:

Wyjaśniam pojęcia: kodeks, miniatura, inicjał, kopista, pergamin, manuskrypt;

Opowiadam o średniowiecznej książce.

Metody pracy : prezentacja multimedialna, rozmowa nauczająca.

Formy pracy: indywidualna.

Przebieg lekcji:

Zapoznanie uczniów z tematem oraz celami lekcji.

Podanie tematu zajęć.

Przedstawienie zagadnienia na podstawie przygotowanej prezentacji multimedialnej.

W trakcie prezentowania pytanie uczniów, gości o poszczególne ilustracje.

Omówienie najważniejszych pojęć.

Zadanie pytań do uczniów.

Dlaczego książka w Średniowieczu jest przedmiotem cennym?

Co to jest miniatura i co możemy się z niej dowiedzieć?

Czy kwestia kobiet była pominięta w Średniowieczu?

Gdzie przepisywano księgi, jak nazywał się specjalny stół do pisania manuskryptów?

Zakończenie lekcji, podziękowanie za uwagę.

Ułożyliśmy również, na bazie materiałów dostarczonych nam przez p. Julię Trzcińską, odpowiędnią prezentację do lekcji, którą oczywiście udostępniamy: https://www.dropbox.com/s/2mejjj0ixm9e2cv/Ksi%C4%85%C5%BCka%20w%20%C5%9Aredniowieczu.ppt?dl=0

Przygotowaliśmy również niespodziankę w postaci strojów z epoki ;)

Zapraszamy do fotorelacji:


 
 
 

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
Podsumowanie Projektu

W środę, 14.06, będziemy podsumowywać nasz projekt. Poprowadzimy lekcję, pokażemy naszą prezentację... No właśnie, bo to prezentacją...

 
 
 

Comments


© 2023 by Jessica Priston. Proudly created with Wix.com

bottom of page