Tortury w średniowieczu
- Kacper Łagoda klasa I Ga
- 10 cze 2017
- 1 minut(y) czytania

Co było, według mnie, najciekawszym aspektem życia w Średniowieczu? Raczej nie była to telewizja (bo jej nie było;), nie było też zatem filmów, a teatr, który akurat był, dla ludzi był zbyt drogi. Jedyną rzeczą, która pobudzała zmysły i sprawiała, że krew zaczynała wszystkim krążyć o wiele szybciej była "Zbrodnia i Kara" (czyli system sądownictwa Kościelnego i świeckiego) i jej przerażające metody przesłuchań i kar, o których krążyły niesamowite plotki...
Oficjalnie w Europie tortury wprowadzono do sądownictwa już w XII wieku pod wpływem prawa rzymskiego. Cytując za Wikipedią”Torturom zasadniczo poddawano osoby powyżej czternastego roku życia i nie będące w podeszłym wieku. Nie poddawano torturom kobiet w ciąży i ludzi chorych. Przeszkodą do podjęcia tortur był również stan szlachecki lub duchowny bądź piastowany wysoki urząd. Wszystkie te przeszkody traciły jednak znaczenie, gdy sprawa dotyczyła przestępstwa politycznego”.
Zastanawiacie się się , w jaki sposób torturowano w Średniowieczu? Odsyłam Was do bardzo Ciekawego wywiadu, który znalazłem w Newsweek historia.
http://www.newsweek.pl/historia/polskie-tortury-w-sredniowieczu,artykuly,355705,1.html
Comments